Navigace

Obsah

Informace k ošetřovnému

Typ: ostatní
Ucelené informace k ošetřovnému v měsíci březnu.

 

 

Vážení rodiče, předávám Vám ucelené informace, které byly školám předány z praxe.

                           

 "Jak to bude s krizovým ošetřovným od 1.3.2021"

·      ošetřovné nenáleží v období vyhlášených jarních prázdnin, jejichž termín je pro jednotlivé okresy vyhlášen individuálně – v okrese Vsetín, probíhají tento týden od 8.3.- 14.3.2021. Podle zákona č. 438/2020 Sb. je nárok na poskytování ošetřovného po dobu školních prázdnin výslovně vyloučen. 

U dětí navštěvujících předškolní zařízení se ošetřovné poskytuje i po dobu školních prázdnin (školní prázdniny se pro předškolní zařízení nevyhlašují);

·      nárok na poskytování ošetřovného je, pokud dítě dosáhlo 10 let dne 22. 12. 2020 a později, protože uzavření 3. a vyšších tříd platí nepřetržitě od 21. 12. 2020 (tzn. podmínku, že dne 21. 12. 2020 je dítě mladší 10 let).

Je umožněno, aby se dvě osoby (zpravidla to budou rodiče, u kterých se nevyžaduje společná domácnost) mohly při pobírání ošetřovného v péči dle dohody neomezeně střídat (třeba i po jednotlivých dnech), přičemž v jednom kalendářním dnu může o dítě pečovat s nárokem na ošetřovné jen jedna z nich.

Uplatňování nároku na ošetřovné a na jeho výplatu

Zaměstnanec, který již uplatnil nárok na ošetřovné od 21. 12. 2020 (týká se dětí třetích a vyšších tříd), vyplní opět za březen 2021 „Žádost o ošetřovné při péči o dítě za kalendářní měsíc, ve kterém bylo uzavřeno výchovné zařízení (škola) či jeho část“ se stejným číslem na tiskopisech a předá zaměstnavateli.

Zaměstnanec, který bude nově uplatňovat ošetřovné na dítě z důvodu uzavření 1. a 2. tříd a předškolních zařízení vyplňuje formulář „Žádost o ošetřovné při péči o dítě za kalendářní měsíc, ve kterém bylo uzavřeno výchovné zařízení (škola) či jeho část“, na kterém uvede křížek u „Nová žádost“ a vygeneruje číslo žádosti a vyplněný formulář předá zaměstnavateli.

Za měsíc březen se vyplněné formuláře odevzdávají ve mzdové účtárně NEJPOZDĚJI DO 30.3.2021.

 

 

 

 

 


Vytvořeno: 10. 3. 2021
Poslední aktualizace: 10. 3. 2021 20:43
Autor: ředitelka MŠ